вівторок, 21 травня 2024 р.

 Консультація для вихователів 

"Методика використання дидактичних ігор з математичним змістом у розвитку пам'яті дітей дошкільного віку"


0402d8fv-6863-1x1.png            Слідом за формуванням здатності сприймати розвивається можливість навмисного або цілеспрямованого запам’ятовування. Дитина в першу чергу запам’ятовує те, що їй цікаво і зрозуміло, яскраво емоційно забарвлене. Наприклад, вона легко і швидко здатна запам’ятати набір необхідних для цікавої гри фігурок або вивчити вірші в подарунок на день народження мами.

МІЦНІСТЬ, ТРИВАЛІСТЬ І ОБСЯГ ЗАПАМ’ЯТОВУВАННЯ

Зростання довільності активізує розвиток таких показників процесу запам’ятовування, як його міцність і тривалість. Недарма деякі люди пам’ятають дуже важливі або емоційно забарвлені події, що відбулися в 4-5 років, довгі роки, а часом і все життя.

До 4-5 років істотно зростає обсяг пам’яті, дозволяючи дитині запам’ятовувати і зберігати в пам’яті велику кількість інформації.

ЕМОЦІЙНІСТЬ І ОБРАЗНІСТЬ ПАМ’ЯТІ

Крім усього перерахованого вище, пам’ять дітей чотирьох, п’яти років стає емоційною і образної. Це означає, що дитина не механічно відтворює інформацію, а здатна це зробити емоційно, використовуючи образи: прочитати вірш з виразом, пригадати і розповісти про подію, порівнюючи його з попереднім, провести аналогії.

Найкраще заняття проводити в ігровій формі

Звичайно, на цьому процеси формування і розвитку пам’яті не зупиняються. Однак його подальший розвиток залежить від своєчасності формування довільності і нарощування обсягу пам’яті. Від розвитку пам’яті залежать всі подальші досягнення дитини в навчанні і житті.

РЕКОМЕНДАЦІЇ З РОЗВИТКУ ПАМ’ЯТІ ДІТЕЙ

  1. Розвиваємо, граючи: для дітей 4-5 років основним видом діяльності все ще залишається гра, її і використовуємо як основний метод розвитку.

  2. Дитина швидше і краще запам’ятовує значиму (цікаву) і зрозумілу для неї  інформацію, тому тренуйте пам’ять з урахуванням інтересів і знань ваших вихованців.

  3. Намагайтеся створити сильну мотивацію (стимул) для запам’ятовування: змагання, заохочення з урахуванням інтересів і цінностей дитини.

  4. Пам’ятайте, чим яскравіше враження від інформації або події, тим сильніше воно запам’ятовується.

  5. Один із законів пам’яті говорить: середина завжди запам’ятовується гірше, ніж початок і кінцівка, тому приділіть її запам’ятовуванню більше часу і сил.

  6. І ще один важливий нюанс: пам’ять є продуктом роботи мозку. Мозку для активної діяльності потрібно харчування: кисень, глюкоза, вітаміни та інші важливі речовини. Тому для дитини так важливі прогулянки на свіжому повітрі, стабільний показник рівня цукру в крові і гарне харчування, що містить рослинні масла, тверді сири, цільнозернові продукти, жирні сорти риби, бобові, фрукти та овочі.

Настільні ігри – розвиток зорової пам’яті

В даний час існує безліч ігор та вправ на розвиток пам’яті. Їх ви легко знайдете в спеціалізованому магазині або просто на просторах інтернету. Нижче ви ознайомитеся з прикладами деяких з них.


ПРИКЛАДИ ІГОР, ЩО РОЗВИВАЮТЬ ПАМ’ЯТЬ

РОЗВИТОК СЛУХОВОЇ ПАМ’ЯТІ

«У магазин за покупками»

Інструкція: дорослий просить дитину сходити в магазин за покупками і називає список товарів, що складається з декількох найменувань, які потрібно купити. Після цього дуже просить купити все назване і нічого не забути.

Для дітей, які досягли 4-5 років, гру можна почати зі списку в 5-6 слів. Надалі варто збільшити і різноманітити перелік, включаючи в нього не тільки назви продуктів, але і інших видів товарів.

Ігри на розвиток пам’яті можна проводити з різними предметами

Якщо в грі бере участь кілька дітей, доцільно включити елемент змагання: хто запам’ятав більше.

«Подарунки друзям»

Інструкція: дорослий пропонує дитині відправитися в подорож і привезти своїм друзям подарунки. Він перераховує імена друзів і потенційний подарунок кожному.

Через деякий час мандрівник «повертається» з подорожі і відвідує своїх друзів. «Кого ти навести в першу чергу?», – запитує дорослий. «Який подарунок ти приготував йому?»

Дитина згадує черговість відвідування друзів і називає презент для кожного.

0402d8fw-5515-1x1.png

РОЗВИВАЄМО ЗОРОВУ ПАМ’ЯТЬ

«Що поїзд везе …»

устаткування:

  • від 4 до 8 карток в формі вагончиків. На зворотному боці картки-вагончика зобразити різні предмети;

  • картка із зображенням паровозика.

У грі бажано участь не менше двох дітей, між якими потрібно порівну розділити картки-вагончики.

Картки на запам’ятовування – відмінний спосіб розвивати зорову пам’ять

Інструкція: зараз ми приєднаємо вагончики до паровозику для його відправки в інше місто. Приєднувати вагончики будемо по черзі, кожен раз озвучуючи, що (кого) він везе. При цьому картку перевертаємо картинкою вниз. Черговий «вагончик» приєднується тільки тоді, коли безпомилково перераховано все, що везуть попередні.

Виграє той гравець, хто приєднає більше вагончиків.

Що стосується труднощів можливі словесні підказки в формі опису зображеного предмета, як крайній варіант – використання картинок на картках.

ІГРИ, ЩО РОЗВИВАЮТЬ РУХОВУ ПАМ’ЯТЬ

«Повтори мій танець»

Інструкція: дорослий показує дитині ряд простих рухів. Це можуть бути притупування, хлопки, повороти і т. П. Дитина повинна їх запам’ятати і повторити в тій же послідовності.

Гра ускладнюється введенням супроводжуючих руху віршиків, розширенням простору (в цьому кімнаті вип’ємо, а в цій – тупни), введенням нових персонажів: танцює лялька, солдатик, ведмедик.

0402d8g3-7ccd-1x1.png

Розвиток рухової пам’яті – в повторенні рухів

Вихователям варто пам’ятати, що розвивати пізнавальні процеси, в тому числі і пам’ять можна і в побуті, в повсякденності і це не менш захоплююче для кожної зі сторін.

Наприклад, накриваючи на стіл, проговорите послідовність посуду, яку запам’ятає і повторить, а потім і поставить дитина. Відвідування магазин або просто на прогулянку по заздалегідь складеному плану (маршруту) і його подальше відтворення нехай стануть традиційними для дітей 4 або 5 років.

Займаючись розвитком пам’яті з дитиною, батьки скоро починають відзначати його успіхи. Результативність розвитку можна і потрібно «вимірювати» за допомогою спеціальних, пропонованих психологами, тестів.

Їх застосування добре і в плані коригування застосування ігор, адже не всі види пам’яті розвиваються рівномірно: є домінуючі, є просто добре і недостатньо добре сформовані.

ОЦІНКА РІВНЯ РОЗВИТКУ ПАМ’ЯТІ

1. Розвиток зорової пам’яті оцінюємо за допомогою пред’явлення дитині 10 карток із зображенням простих і добре знайомих йому предметів. Дитина озвучує назву зображеного предмета, після чого картку перевертаємо зображенням вниз. Коли всі 10 карток будуть перевернуті, просимо дитину назвати і відкрити ті, які він запам’ятав.

0402d8g1-ad3d-1x1.png

Дидактична гра на перевірку пам’яті

Нормою для дітей чотирьох або п’яти років є відтворення 5-6 назв предметів.

2. Для визначення розвитку слухової пам’яті просимо дитину уважно прослухати ряд слів, а потім повторити те, що заповнив (послідовність значення не має). Дитині зачитують 10 простих слів: парасольку, кущ, стіл, цвях, гриб і т. Д.

Згідно віковим нормативам, дитина 5 років в нормі запам’ятовує 4-5 слова. Цей же тест можна провести з використанням числового ряду, що складається з 5-6 цифр. П’ятирічки легко відтворюють 3-4 з них.

3. Рухову або м’язову пам’ять оцінюємо з допомогу повтору нескладних рухів, які демонструємо дитині: бавовна, постукати в двері, тупнути ногою, взяти книгу. Всього 5-6 дій.

0402d8fx-bb07-1x1.png

Гра в магазині – дитина згадує, що треба купити

Як правило, діти в 4 або 5 років відтворюють весь ряд повністю.

Провівши таке нескладне тестування, ви зможете зробити висновок про достатність розвитку різних видів пам’яті вашої дитини, домінуючою пам’яті і скорегувати подальший розвиток процесу. Зупинятися на досягнутому не варто, навіть якщо всі показники відносяться до вікової норми.




четвер, 16 травня 2024 р.

 Бриколаж: навчаємо дошкільників мислити неординарно

        Бриколаж (фр. bricolage) — термін, що означає створення чогось із підручних засобів і результат такої діяльності, тобто предмет або об’єкт із підручних матеріалів. 

Сутність прийому 
       Колись дієслово bricoler уживали під час ігор із м’ячем, у більярді, під час полювання та верхової їзди. Воно означало несподіваний рух, коли м’яч у грі відскакував від перешкоди й мав різні траєкторії, коли куля на більярдному столі від удару кия змінювала напрямок руху, коли кінь сходив із прямої лінії, щоб обійти перешкоду. Нині бриколер — це той, хто творить самостійно, використовує підручні засоби, на відміну від засобів, які використовує фахівець. Це людина, яка мислить неординарно, комбінує «клаптики-елементи» в єдиний продукт, наприклад картину, плакат, схему тощо. Вона знаходить нетрадиційні рішення «тут і зараз».

             Основна ідея бриколажу в освітньому процесі — використовувати під час занять усе, крім наочних посібників і предметів, створених для навчання. Коли діти застосовують певні предмети по-різному й не за їхнім основним призначенням, у них розвивається дивергентне мислення. Цей тип мислення вважають основою креативності. 

 Принципи роботи 
            Бриколаж доцільно застосовувати як під час організованих форм роботи з дітьми, так і для організації їхньої самостійної діяльності. Головне — пояснити дітям основні принципи роботи, а творче й практичне застосування вони винайдуть. Беріть те, що під рукою + Пропонуйте дітям засоби для бриколажу відповідно до мети й змісту роботи. Плануйте її так, щоб під час занять або в самостійній діяльності діти навчалися трансформувати слова, предмети, ідеї в щось нове й цілісне.

             У музиці бриколаж — гра ложками або гра на скляному посуді, що наповнений водою, замість традиційних музичних інструментів. 

            В образотворчому мистецтві — елементи картин або фотографій замість кольорового паперу. + Варіантом бриколажу є прийом «інфобриколаж». Діти працюють не з конкретними предметами, а з інформаційними продуктами. 

            Запропонуйте дітям розглянути різні медійні продукти, приміром, проаналізувати обкладинку дитячого журналу або афішу мультфільму, щоб зробити висновок про їхній зміст. Діти мають «зчитати» інформацію та оформити її у зв’язний текст. Зазвичай вони відволікаються на яскраві візуальні образи, які часто не відповідають тексту, мають рекламний зміст тощо.

            Така діяльність розвиває в дітей креативність і формує когнітивні вміння — шукати, структурувати й передавати інформацію.

              В історії людства багато прикладів бриколажу. Майже всі відомі винаходи з’явилися завдяки нестандартному поєднанню певних предметів і їх застосуванню. Нині багато можливостей, щоб створювати щось нове з того, що вже є. Щоб тренувати мозок майбутніх винахідників, пропонуйте їм невеличкі розминки. Розмістіть на дошці сім картинок із зображенням різних предметів, приміром: парасоля, ложка, маркер, фоторамка, бинт, табуретка, банка тощо. Запропонуйте дітям знайти цим предметам інше застосування, ніж їхнє основне призначення. Або дайте інше завдання: за допомогою лише трьох предметів із цього переліку вигадати нову гру. + Під час занять із малювання запропонуйте дітям помалювати незвичними предметами. Роздайте їм опале листя, гілочки, різне насіння, маленькі пластикові або дерев’яні іграшки. Роздивіться разом кожен предмет і запитайте, як ними можна малювати. Відтак запропонуйте дітям створити малюнок за власним задумом або на запропоновану тему за допомогою цих предметів.


вівторок, 7 травня 2024 р.

 МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ 

    "ОРГАНІЗАЦІЯ ЛІТНЬОГО    

       ОЗДОРОВЛЕННЯ В ЗДО"

    Літо для дошкільнят – це час для реалізації мрій, активних ігор, появи нових друзів. Для вихователів ЗДО літо – це відповідальна пора. Адже необхідно створити належні умови, щоб реалізувались дитячі мрії, з’явились нові яскраві враження, малюки зміцніли, засмагли, відпочили , а ще – дізналися багато нового.
Тому діяльність закладу у літній період спрямовується на організацію змістовного, різноманітного буття з метою оздоровлення дітей, забезпечення їхнього активного відпочинку, закріплення, уточнення, розширення запасу набутих упродовж навчального року знань через різні види дитячої діяльності: рухової, ігрової, пізнавальної, комунікативно – мовленнєвої, художньої, предметно-практичної тощо.

Організація літнього оздоровлення дітей
    Роботу з дітьми влітку прийнято називати оздоровчою. Цим визначається її основна мета і завдання. Важливо всесторонньо використати сприятливі для зміцнення здоров’я дітей умови літнього часу і домогтися того, щоб кожна дитина зміцніла і загартувалася. Успіх літньої роботи визначається перш за все тим, наскільки своєчасно підготувався до неї колектив закладу. Дуже важливо при підготовці до літа з’ясувати, хто із вихованців проведе все літо чи частину його разом зі своїми батьками і не буде тимчасово відвідувати дитячий садок.

    Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме: максимальне перебування дітей на свіжому повітрі, відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку, достатню рухову активність. Усе це забезпечується під час організа­ції різноманітної діяльності дітей, дозвілля та розваг, прогулянок та екскурсій у природу. 

    Важливим в режимі дня є виконання комплексу фізкультурно-оздоровчих заходів: щоденна ранкова гімнастика та гімнастка після сну, фізкультурні заняття, екскурсії по екологічні стежині на території закладу, розваги, фізкультурні свята.


        Влітку особливого значення надається грі, як основній формі організації всього життя дітей. Протягом літнього дня діти потребують того, щоб їх об’єднували для колективних занять, повторення і закріплення знань, отриманих дітьми протягом навчального року, проводиться в повсякденному житті, в різноманітних іграх.
        Окремі види роботи з дітьми такі як, наприклад, праця і спостереження в природі, ознайомлення з оточуючим в літніх умовах стають значно різноманітнішими. Необхідно використовувати сприятливі погодні умови літа для цікавих прогулянок, щоб показати дітям те, що вони не можуть побачити в інші сезони – сільськогосподарську працю дорослих і ін. 


        Влітку у дітей підвищується потреба у воді. Для пиття повинна бути завжди приготована свіжа кип’ячена вода. На прогулянку помічники вихователя виносять чайник і чашки з водою за потребою. Для прийому їжї діти повинні сідати за стіл в спокійному стані, тоді їжа краще буде засвоюватися організмом. Перед обідом потрібно дати дітям можливість відпочити в затінку і не допускати шумних ігор і занять, особливо на сонці.
        Велике значення для зміцнення здоров’я, нервової системи дітей має сон. Тривалість денного сну збільшується. Після сну діти почувають себе бадьорими, активними. В спекотні дні дітей слід вкривати простирадлом, в прохолодні дні – поверх простирадла накинути байкову ковдру.
        Значний час протягом дня відводиться на гігієнічний догляд за дітьми і роботу, пов’язану з вихованням у них гігієнічних навичок. Ретельний догляд за дітьми – основна умова охорони їх від захворювань. Перш за все потрібно слідкувати за чистотою рук. Дітей потрібно привчити мити руки після забруднення і після користування туалетом. Миття ніг проводиться влітку перед обідом. Маленьким дітям миють ноги дорослі, а діти середньої і старшої групи привчаються робити це самостійно.

    Літній період, особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого (повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо), впровадження нових лікувально-профілактичних заходів. У всіх групах влітку проводяться повітряні ванни, сонячні ванни і загартування водою. Повітряні ванни особливо ефективні якщо вони проводяться в русі. Щоб діти не втомилися вправи великої рухливості повинні чергуватись із спокійними.
Голова дитини повинна бути закрита хустинкою або панамою. Але слід не забувати, що влітку збільшується ризик: перегрівання, сонячних опіків, зниження апетиту в спекотні дні, небезпека шлунково-кишкових захворювань, травм.
Завдання дитячого садка – в повній мірі використовувати, сприятливі для зміцнення здоров’я і фізичного розвитку дітей умови і застерегти вихованців від можливих небезпек. Ці завдання успішно вирішуються спільними зусиллями педагогічного, медичного і обслуговуючого персоналу дитячого садка.

    Літо – пора загартування. Адже перебування дитини на свіжому повітрі 2,5 – 3 години забезпечує організм добовою нормою вітаміну D. Найкращий час для сонячних ванн з 9 до 11 години або з 16 до 18 години. Але варто дотримуватися принципів дозованого перебування на сонці.

Правильне загартовування має певні принципи і цілі

Принципи загартовування дітей:

·        1Слід враховувати вік дитини, його фізичні та психічні особливості.

· 2. Послідовність. Процедури загартовування потрібно проводити послідовно, поступово збільшувати час процедур і навантаження на організм

·       3. Систематичність. Цей принцип нагадує, що загартовування мають свій режим

·   4. Загартовування необхідно проводити тільки при позитивній реакції малюка. Не можна, щоб дитина боялась таких процедур, або проводити їх насильно.

Цілі загартовування:

·         Зміцнює імунну систему

·         Тримає тіло в тонусі

·         Зміцнює серцево-судинну систему

·         Підвищує настрій дитини, позитивно впливає на психіку.

В залежності від того, за допомогою яких ресурсів відбувається загартовування, існує кілька методів:

·         Повітряні загартовування

·         Сонячні загартовування

·         Водні загартовування


·         Влітку зручно поєднувати ігри з загартовуванням. Це дозволить дитині полюбити подібні процедури

·         У літній період зручно поєднувати загартовування з масажем і вправами

·         Навіть влітку таких процедур необхідно в міру. Не можна допускати перегрівання чи переохолодження малюка

Повітряне загартовування дітей. Що вона має на увазі?

·         Загартовування повітрям вважається найбільш природним. Його можна проводити навіть для дітей самого раннього віку

·         Повітряне загартовування відбувається навіть несвідомо: під час прогулянок з дитиною, провітрювання приміщення

·         Особливо ретельно слід провітрювати кімнати після сну і перед. Температура кімнат повинна бути 22-23 градуси


Загартовування дітей сонцем: як правильно здійснювати цей метод загартовування?

·         Сонячні ванни рекомендується проводити в головному уборі світлого кольору

·         Безпечне час сонячної активності – до 11 ранку і після 16 вечора

·         Сонячні ванни краще приймати за 2 години після їжі

·         Якщо у дитини є великі родимки або пігментні плями, їх слід закрити від сонця

·         Сонячні ванни рекомендується проводити при температурі повітря від 18 градусів

·         Підвищувати час сонячних ванн потрібно поступово

·         Слід звертати увагу на самопочуття дитини. Якщо дитину нудить, паморочиться голова, то слід негайно припинити процедуру

·         При проведенні сонячних ванн, потрібно пити достатньо рідини

Водні процедури загартовування

Водні загартовування вважаються найбільш дієвими. Їх дуже люблять діти, особливо в літню пору року.  Водні загартовування повинні вводитися поступово.