понеділок, 14 жовтня 2024 р.

 Методичні рекомендації 

"Особливості  ознайомлення  дошкільників

 з  декоративно – прикладним мистецтвом України"


Одним з дійових засобів для всебічного розвитку дітей визнано декоративно-прикладне мистецтво, що є частиною народної культури. 

Декоративно-прикладне мистецтво включає в себе численні види художньої практики. Це плетіння і ткання, розпис і вишивка, різьблення і виточування, що є складовою частиною традиційної народної культури, яка включає крім того музичне, поетичне, театральне, танцювальне, образотворче мистецтво, народне будівництво тощо. І одним з найбільш цікавих видів, що з прадавніх часів живе й розвивається на основі спадковості традицій - є народне декоративно-прикладне мистецтво.

Декоративно – прикладне мистецтво є джерелом творчої діяльності. Ретельна вивіреність форм та змісту орнаментальних композицій змушує нас постійно шукати і визначити в декоративно – прикладному мистецтві яскраві та доступні образи до застосування їх в практиці естетичного й морального формування особистості дошкільника. Добираючи мотиви народних розписів і орнаментів на відтворення в дитячих роботах, враховується доступність техніки зображення, ступінь виразності образів у візерунках. Виконуючи роботи з мотивів народного орнаменту, діти навчаються розуміти принципи художнього узагальнення, пізнають прийоми декоративних образів, навчаються співставляти форми, величини, розташування елементів на площині предмета.

Дітей дошкільного віку знайомлять з різними формами народного мистецтва, навчаючи розрізняти їх за змістом матеріалу, засобами виразності, характерними ознаками. Протягом року вихователь знайомить дошкільників з різними видами декоративно-прикладного мистецтва, щоб показати дітям геометричні орнаменти, рослинні та ін. Добирає наочний матеріал: репродукції, листівки, слайди, відеофільми. Це позитивно впливає на емоційне сприйняття дітей. З іншого боку, сприйняття знайомих предметів переходить на новий рівень, виділяючи загальне, діти помічають те, на що раніше не звертали увагу. У геометричному орнаменті виділяють знайомі елементи та його прикраси. Приділяється увага закономірностям кольору та чергуванню елементів, ритмічності, побудові симетричного візерунка. Важливо показати геометричні елементи, що входять у зображення рослинних елементів – ягід, квітів, листя.  На заняттях діти розглядають предмети декоративно-прикладного мистецтва та його зображення, репродукції, листівки. Вихователь знайомить дітей із народним промислом – назва, його місцезнаходження, визначає разом із дітьми утримання і призначення предметів.

З метою емоційного виховання розгляд предметів супроводжується художнім словом, потішками, примовлянками, образними словами, що використовують народні майстри, звучанням народної музики, пісень. Різні форми занять, використання наочного матеріалу, художнього слова, музики, зроблять ці заняття живими і цікавими. Це наче екскурсія до казки.

Завдання вихователя - направляти творчий процес дошкільнят, орієнтуючи їх на вивчення зразків народного декоративно-прикладного мистецтва. Принцип орієнтації на народне мистецтво повинен бути закладений в основу змісту занять з дошкільниками. Залучення народного декоративного мистецтва як активного засобу естетичного виховання в системі декоративного малювання в дитячому садку має свої переваги. Головні з них - широкі горизонти естетичного пізнання і різноманітні аспекти виховного впливу народного мистецтва на процес гармонійного розвитку особистості дошкільника. Генератором поступальних перетворень у формуванні особистості виступають ігри й іграшки. Українська іграшка стала цінним надбанням не тільки національної, а й світової культури. Веселі ляльки, фігурки тварин, птахів, музичні інструменти, знаряддя праці та чимало інших предметів, виготовлених з найрізноманітніших матеріалів, оздоблених розписом, рельєфним декором, приваблюють і дітей, і дорослих. Слід поповнити ігротеки дитячих садків достатньою кількістю ігрового матеріалу, виготовленого народними майстрами з Опішні, Яворова, Одеси, Києва та інших міст України. 












Немає коментарів:

Дописати коментар