МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
"ОРГАНІЗАЦІЯ ЛІТНЬОГО
ОЗДОРОВЛЕННЯ В ЗДО"
Літо для дошкільнят – це час для реалізації мрій, активних ігор, появи нових друзів. Для вихователів ЗДО літо – це відповідальна пора. Адже необхідно створити належні умови, щоб реалізувались дитячі мрії, з’явились нові яскраві враження, малюки зміцніли, засмагли, відпочили , а ще – дізналися багато нового.
Тому діяльність закладу у літній період спрямовується на організацію змістовного, різноманітного буття з метою оздоровлення дітей, забезпечення їхнього активного відпочинку, закріплення, уточнення, розширення запасу набутих упродовж навчального року знань через різні види дитячої діяльності: рухової, ігрової, пізнавальної, комунікативно – мовленнєвої, художньої, предметно-практичної тощо.
Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме: максимальне перебування дітей на свіжому повітрі, відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку, достатню рухову активність. Усе це забезпечується під час організації різноманітної діяльності дітей, дозвілля та розваг, прогулянок та екскурсій у природу.
Важливим в режимі дня є виконання комплексу фізкультурно-оздоровчих заходів: щоденна ранкова гімнастика та гімнастка після сну, фізкультурні заняття, екскурсії по екологічні стежині на території закладу, розваги, фізкультурні свята.
Влітку особливого значення надається грі, як основній формі організації всього життя дітей. Протягом літнього дня діти потребують того, щоб їх об’єднували для колективних занять, повторення і закріплення знань, отриманих дітьми протягом навчального року, проводиться в повсякденному житті, в різноманітних іграх.
Окремі види роботи з дітьми такі як, наприклад, праця і спостереження в природі, ознайомлення з оточуючим в літніх умовах стають значно різноманітнішими. Необхідно використовувати сприятливі погодні умови літа для цікавих прогулянок, щоб показати дітям те, що вони не можуть побачити в інші сезони – сільськогосподарську працю дорослих і ін.
Влітку у дітей підвищується потреба у воді. Для пиття повинна бути завжди приготована свіжа кип’ячена вода. На прогулянку помічники вихователя виносять чайник і чашки з водою за потребою. Для прийому їжї діти повинні сідати за стіл в спокійному стані, тоді їжа краще буде засвоюватися організмом. Перед обідом потрібно дати дітям можливість відпочити в затінку і не допускати шумних ігор і занять, особливо на сонці.
Велике значення для зміцнення здоров’я, нервової системи дітей має сон. Тривалість денного сну збільшується. Після сну діти почувають себе бадьорими, активними. В спекотні дні дітей слід вкривати простирадлом, в прохолодні дні – поверх простирадла накинути байкову ковдру.
Значний час протягом дня відводиться на гігієнічний догляд за дітьми і роботу, пов’язану з вихованням у них гігієнічних навичок. Ретельний догляд за дітьми – основна умова охорони їх від захворювань. Перш за все потрібно слідкувати за чистотою рук. Дітей потрібно привчити мити руки після забруднення і після користування туалетом. Миття ніг проводиться влітку перед обідом. Маленьким дітям миють ноги дорослі, а діти середньої і старшої групи привчаються робити це самостійно.
Літній період, особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого (повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо), впровадження нових лікувально-профілактичних заходів. У всіх групах влітку проводяться повітряні ванни, сонячні ванни і загартування водою. Повітряні ванни особливо ефективні якщо вони проводяться в русі. Щоб діти не втомилися вправи великої рухливості повинні чергуватись із спокійними.
Голова дитини повинна бути закрита хустинкою або панамою. Але слід не забувати, що влітку збільшується ризик: перегрівання, сонячних опіків, зниження апетиту в спекотні дні, небезпека шлунково-кишкових захворювань, травм.
Завдання дитячого садка – в повній мірі використовувати, сприятливі для зміцнення здоров’я і фізичного розвитку дітей умови і застерегти вихованців від можливих небезпек. Ці завдання успішно вирішуються спільними зусиллями педагогічного, медичного і обслуговуючого персоналу дитячого садка.
Літо – пора загартування. Адже перебування дитини на свіжому повітрі 2,5 – 3 години забезпечує організм добовою нормою вітаміну D. Найкращий час для сонячних ванн з 9 до 11 години або з 16 до 18 години. Але варто дотримуватися принципів дозованого перебування на сонці.
Правильне загартовування має певні принципи і цілі
Принципи загартовування дітей:
· 1. Слід враховувати вік дитини, його фізичні та психічні особливості.
· 2. Послідовність. Процедури загартовування потрібно проводити послідовно, поступово збільшувати час процедур і навантаження на організм
· 3. Систематичність. Цей принцип нагадує, що загартовування мають свій режим
· 4. Загартовування необхідно проводити тільки при позитивній реакції малюка. Не можна, щоб дитина боялась таких процедур, або проводити їх насильно.
Цілі загартовування:
· Зміцнює імунну систему
· Тримає тіло в тонусі
· Зміцнює серцево-судинну систему
· Підвищує настрій дитини, позитивно впливає на психіку.
В залежності від того, за допомогою яких ресурсів відбувається загартовування, існує кілька методів:
· Повітряні загартовування
· Сонячні загартовування
· Водні загартовування
· Влітку зручно поєднувати ігри з загартовуванням. Це дозволить дитині полюбити подібні процедури
· У літній період зручно поєднувати загартовування з масажем і вправами
· Навіть влітку таких процедур необхідно в міру. Не можна допускати перегрівання чи переохолодження малюка
Повітряне загартовування дітей. Що вона має на увазі?
· Загартовування повітрям вважається найбільш природним. Його можна проводити навіть для дітей самого раннього віку
· Повітряне загартовування відбувається навіть несвідомо: під час прогулянок з дитиною, провітрювання приміщення
· Особливо ретельно слід провітрювати кімнати після сну і перед. Температура кімнат повинна бути 22-23 градуси
Загартовування дітей сонцем: як правильно здійснювати цей метод загартовування?
· Сонячні ванни рекомендується проводити в головному уборі світлого кольору
· Безпечне час сонячної активності – до 11 ранку і після 16 вечора
· Сонячні ванни краще приймати за 2 години після їжі
· Якщо у дитини є великі родимки або пігментні плями, їх слід закрити від сонця
· Сонячні ванни рекомендується проводити при температурі повітря від 18 градусів
· Підвищувати час сонячних ванн потрібно поступово
· Слід звертати увагу на самопочуття дитини. Якщо дитину нудить, паморочиться голова, то слід негайно припинити процедуру
· При проведенні сонячних ванн, потрібно пити достатньо рідини
Водні процедури загартовування
Водні загартовування вважаються найбільш дієвими. Їх дуже люблять діти, особливо в літню пору року. Водні загартовування повинні вводитися поступово.
Немає коментарів:
Дописати коментар